Date Tags smf

Od zarania internetu trwa nieprzerwana walka między developerami opracowującymi coraz to nowe sposoby odsiewania spamu z spamerami piszącymi coraz sprawniejsze i bardziej “inteligentne” spamboty. Do niedawna lekiem na całe zło w przypadku forów na silniku SMF była implementacja ReCaptcha, i przyznaje działała całkiem sprawnie. Niestety jak donosi  world wide łeb (a przedewszystkim ilość spambotów na moich forach) na złamanie i tego mechanizmu znalazł się sposób. Obserwując średnio 10-15 wrogich rejestracji na dzień, rozpocząłem poszukiwania odpowiedniej broni. Szukałem rozwiązań jak najmniej uciążliwych dla użytkowników z krwi i kości, bo przecież co mi po sprawnej filtracji Spambotów jeśli userzy też będą mieli problem z przejściem weryfikacji. Po odrobinie researchu i kilku dniach testów mogę zdecydowanie polecić dwie modyfikacje:

1. Areyouhuman- mechanizm genialny w swojej prostocie, zadaje użytkownikowi przy rejestracji jedno dodatkowe pytanie “Czy jesteś człowiekem?” (lub “Czy jesteś robotem?”).  Oczywiście zastosowano odpowiednie środki utrudniające zautomatyzowanie udzielenia prawidłowej odpowiedzi - kolejność odpowiedzi jak i pytanie jest generowane losowo.  To jako samodzielny spamblocker bez ReCaptcha przepuszczało około 5  Spambotów na dzień - czyli około 30-50% procent tego co puszczała ReCaptcha.

2. Stopforumspam- to prawdziwy strzał w 10tkę. Jest to mechanizm całkowicie transparentny dla użytkownika, działający podobnie jak popularny min. w Wordpressie Akismet. Korzysta z  API - www.stopforumspam.com i jest wyjątkowo skuteczny. Od implementacji  tego moda kilka dni temu jeszcze żadnem botowi nie udało się zarejestrować, więc rokuje bardzo dobrze :)

Myślę, że samo Stopforumspam da sobie radę wyśmienicie. Areyouhuman mi się bardzo spodobało, do tego może być przykrywką dla innych rzeczy które dzieją się ‘pod spodem’ ;)